Divendres 8

13:00
Anunci de l’inici de les festes de juliol amb el tradicional volteig general de campanes i cercavila amb dolçaina i tabalet a càrrec de la COLLA OCAIVE.

23:45
La Comissió de Festes i la QUINTÀ 2016 L’ESVALOT, acompanyades per la batucada KATUBA, acudiran a l’Ajuntament per escoltar el pregó. Aquest any correrà a càrrec dels fills del poble de Pedreguer Paquibel i Joan Server Pérez. Us esperem a tots i totes davall del balcó de l’Ajuntament!

Tot seguit, encesa de la carcassa que dóna inici a les festes de juliol de Pedreguer.

A continuació, I Entrada de bous (tot bous) de la ramaderia LA PALOMA (Xaló) patrocinada pel BAR LA MUSICAL. Després hi haurà solta de vaques de la ramaderia BENAVENT (Quatretonda).

01:00
Concert a l’avinguda de la Constitució amb l’actuació dels grups TRAIN TO ROOTS i ITACA BAND.

Dissabte 9

10:00
Matinal Popular del CLUB CICLISTA de Pedreguer al polígon Industrial Les Galgues II.

12:00
II Entrada de bous de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer) i solta de vaques de la ramaderia F. MACHANCOSES (Xest).

13:00
Volteig general de campanes.

18:00
XLV Volta a peu a Pedreguer, organitzada pel CLUB D’ATLETISME CAMETES. En acabar hi haurà cervesa per als participants.
Exhibició de partides simultànies d’escacs als Pòrxens a càrrec del mestre internacional Manolo Fenollar, organitzada pel CLUB D’ESCACS ELS CAVALLERS MARINA ALTA.

20:00
Cercavila de la BANDA DE MÚSICA de Pedreguer pels carrers del poble.

23:30
Gran nit dels festers i festeres majors i infantils: PRESENTACIÓ DE LES FESTES 2016 al pati del Col·legi L’Alfàs. Tot seguit, gaudirem de l’espectacle MUSICAL CLÁSICOS DE HOLLYWOOD.

En finalitzar, al mateix pati del Col·legi L’Alfàs, macrodiscomòbil SUPERTRUK – BURN.

Diumenge 10 Sant Rock

8:00
Volteig general de campanes.
III Entrada de bous de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer). A continuació, solta de vaques de la ramaderia CRESPO (Pedreguer).

9:00
Concurs de pesca al Parador de Xàbia, organitzat pel CLUB DE PESCA de Pedreguer.

10:00
Cercavila de la BANDA DE MÚSICA de Pedreguer.
XIII Partida de pilota valenciana al Trinquet Municipal, en modalitat raspall, organitzada pel CLUB DE PILOTA de Pedreguer.

10:30
III Torneig de truc als Pòrxens, patrocinat per l’associació AMICS DEL TRUC.

12:00
Missa solemne en honor a Sant Roc, acompanyada per l’orgue Grenzing (organista titular Josep Vicent Giner) i cantada pel COR SANT BONAVENTURA de Pedreguer.

13:00
Entrega dels premis de TRUC, de RASPALL i de la MATINAL CICLISTA. A continuació, hi haurà degustació de cervesa i fruits secs als Pòrxens patrocinada per BODEGAS BLASCO S.L. (MAHOU) i ALMENDRAS ARTIGUES S.L.

19:00
Tradicional Entrada de la Murta, amb l’acompanyament de la BANDA DE MÚSICA i de la COLLA OCAIVE de Pedreguer.

A continuació, IV Entrada de bous (tot bous) de la ramaderia LA PALOMA (Xaló) patrocinada per PEDRO CANTÓ, S.L. Tot seguit, exhibició de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer).

20:00
Inauguració de l’exposició de fotografies antigues “La dona pedreguera”, organitzada per l’ASSOCIACIÓ ELS PÒRXENS (Associació per a la recuperació del Patrimoni Cultural de Pedreguer), al carrer Mestre Serrano, núm. 30. L’horari d’exposició serà de 19.45 h a 22.00 h, fins al dia 17 de juliol.

00.30
Gran nit de ball a la plaça Major amb l’actuació de l’espectacular orquestra PIRATA.

Dilluns 11 Dia dels xiquets i xiquetes

10:00
Despertà infantil per als festerets i festeretes en què poden participar tots els xiquets i xiquetes del poble. Aniran acompanyats per la batucada KATUBA i està patrocinada pel BAR PLAÇA.

En acabar, al Parc del Patronat hi haurà jocs infantils i aquàtics per a tots els xiquets i xiquetes que vulguen passar-ho bé.

11:00
Inscripció al I BIRRATLÓ FESTES DE PEDREGUER a la plaça de l’Amistat.

12:00
Tradicional concert festiu a l’Església de la Santa Creu, dirigit per Josep Vicent Giner, amb la participació de destacats intèrprets solistes i la col·laboració de la FUNDACIÓ SERVER PÉREZ.

12:00
I BIRRATLÓ FESTES DE PEDREGUER. El recorregut serà de 1.600m i passarà pels següents carrers: Mestre Serrano – Sant Roc – Lepant – carrer Major. En acabar, es farà l’entrega de premis al PUB VERDOLAGA.

13:30
Paelles populars als Pòrxens amenitzades per la xaranga TOCA’T UN OU.
NOTA: La carn i l’arròs per a les paelles es repartiran al mateix temps que les quadrilles participants van aplegant i muntant les taules.

17:00
Festa de l’espuma al carrer Sant Roc patrocinada per la QUINTÀ 2016 L’ESVALOT.

17:30
Globotada per a tots els xiquets i xiquetes al carrer Major.

18:00
Berenar popular per a tots els xiquets i xiquetes a la plaça de l’Amistat patrocinat per SUPERMERCATS MASYMAS.

A continuació, espectacle infantil “Eco21” a càrrec de la companyia LA BANDA DEL DRAC (SCURA SPLATS).

20:00
V Entrada de bous (tot bous) de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer) patrocinada per ALMENDRAS ARTIGUES S.L. Tot seguit, exhibició de la ramaderia CRESPO (Pedreguer).

“NIT DEL COET”

00:00
Gran correfoc en la plaça Major a càrrec de l’ASSOCIACIÓ COET I CORDA.

00:30
Concert al carrer Sant Roc amb l’actuació de OH! MAUSERS i QUINTANA TIJUANA, patrocinat pel PUB QUATRE ESTACIONS.

01:00
Gran cordà infantil a càrrec de la pirotècnia NADAL MARTÍ (l’Olleria), organitzada per l’ASSOCIACIÓ COET I CORDA.

02:00
Gran cordà a càrrec de la pirotècnia NADAL MARTÍ (l’Olleria), organitzada per l’ASSOCIACIÓ COET I CORDA.
NOTA: Per poder participar en l’acte cal llegir prèviament les advertències esmentades al llibre de festes i respectar les normes establertes.

Dimarts 12 Sopar popular

10:00
Esmorzar popular de coques a la plaça de l’Amistat amb la col·laboració dels forns CARRER AMPLE, ADELA i JAUME.

12:00
VI Entrada de bous de la ramaderia BENAVENT (Quatretonda) i solta de vaques de la ramaderia CRESPO (Pedreguer).

13:30
Cassalla a gogó a l’avinguda Maria López patrocinada pel BAR LLAURADOR.

17:30
Entrada i solta de carretons per als xiquets i xiquetes que vulguen torejar. Tot el poble està convidat a gaudir d’aquest espectacle!

19:30
VII Entrada de bous (tot bous) de la ramaderia BENAVENT (Quatretonda), patrocinada per SANTACREU INSTAL·LACIONS ELÈCTRIQUES S.L. Tot seguit, exhibició de la ramaderia LA PALOMA (Xaló).

20:00
Actuació del GRUP DE DANSES de Pedreguer amb l’espectacle “Música i balls tradicionals” a la plaça de l’Amistat. Hi haurà granissat de llima i burret per als assistents, col·laboració de GRANISOL i ESFERCO S.L. i LICORES SINC.
Aquesta actuació està inclosa en la “Campanya de difusió de Música i Teatre 2016” de la Diputació d’Alacant i l’accés és gratuït.

22:00
SOPAR POPULAR al pati del Col·legi L’Alfàs amenitzat per la xaranga TOCA’T UN OU. Tot seguit, actuació de la gran orquestra VALPARAISO.

Dimecres 13 Dia dels bous

8:00
VIII Entrada de bous de la ramaderia CRESPO (Pedreguer). A continuació, solta de vaques de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer).

10:30
Concentració al Centre Social de tota la gent gran del poble i marxa cap a la Residència de la Nostra Senyora del Carme, acompanyats per QUINTANA i PACO. Es repartiran fartons, per gentilesa de SUPERMERCATS MASYMAS i orxata per gentilesa de GRANISOL.

12:00
IX Entrada de bous de la ramaderia BENAVENT (Quatretonda) i solta de vaques de la mateixa ramaderia.

19:00
X Entrada de bous (tot bous) de la ramaderia la PALOMA (Xaló). A continuació, espectacular vesprada de bous serrils organitzada i patrocinada per l’ASSOCIACIÓ CULTURAL PASSIÓ PELS BOUS. Primerament consistirà en l’entrada de caixons i mansos i després en la desencaixonada de bous serrils.

20:00
Concert a la plaça de l’Amistat a càrrec de la colla de dolçainers i tabaleters ELS TRAGINERS (Pedreguer). Hi haurà granissat de llima i burret per als assistents, col·laboració de HELADOS PALACIO i ESFERCO S.L. i LICORES SINC.

00:30
XI Entrada de bous (tot bous) de la ramaderia F. MACHANCOSES (Xest) i solta de vaques de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer). Tot seguit, solta del millor bou serril de la vesprada.

01:00
Gran nit de teatre artístic a la plaça de l’Amistat amb l’espectacle “Sabates en l’aire”, a càrrec de la companyia la FURTIVA (SCURA SPLATS).

Dijous 14 Dia de les quintades

8:00
XII Entrada de bous de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer). A continuació, solta de vaques de la ramaderia F. MACHANCOSES (Xest).

10:00
Esmorzar popular de coques a la plaça de l’Amistat amb la col·laboració de la COQUERIA DEL NIN.

12:00
XIII Entrada de bous de la ramaderia LA PALOMA (Xaló) i solta de vaques de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer).

13:30
Actuació de la xaranga GARANXA i alguna sorpresa més a la plaça de l’Amistat. Hi haurà cervesa i Anís Tenis a gogó, patrocinada per la QUINTÀ 2006 EL BATIBULL.

19:00
Concentració de quintades al corral de bous de l’avinguda d’Alacant. A continuació, III Entrada de Quintades, acompanyada per les xarangues GARANXA i CACHORRA’S BAND. En aquest acte col·laboren la QUINTÀ 2006 EL BATIBULL i la QUINTÀ 2016 L’ESVALOT.

20:00
Gran vesprada de ball a la plaça Major amb l’actuació de l’orquestra LA PATO.

00.30
XIV Entrada singular de bous de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer), patrocinada per FERNANDO LEON S.L. – FONTANERIA PONS S.L. – MOVIPLO S.L. – PINTOR PUIGCERVER – SOLNET – TALLER DE PEDRA NAVAS S.L. i solta de vaques de la ramaderia LA PALOMA (Xaló).

00:30
Concert al carrer Sant Roc amb l’actuació dels grups LILIT I DIONÍS i LA CARDIACAN TOUR, patrocinat pel PUB QUATRE ESTACIONS.

01:00
Discomòbil MOTIVATION SOUND EXPERIENCE amb els DJ’s CHRISTIAN BLOND i PAUL SMITHS, animada per SPAM GROUP a l’avinguda de la Constitució. Hi col·laboren la QUINTÀ 2016 L’ESVALOT i JFM ORGANITZACIÓ.

Divendres 15 Sant Bonaventura

8:00
Volteig general de campanes i despertà a càrrec de la pirotècnia NADAL MARTÍ (l’Olleria).

10:00
Cercavila de la BANDA DE MÚSICA de Pedreguer.

12:00
Missa solemne en honor a Sant Bonaventura, acompanyada per la música de Josep Vicent Giner a l’orgue Grenzing i del COR SANT BONAVENTURA de Pedreguer.

En acabar la missa, tindran lloc les tradicionals “carreres del gall” que estaran amenitzades per la COLLA OCAIVE. Us a animem a participar-hi.

En finalitzar, es dispararà una gran traca reforçada a la plaça Major a càrrec de la pirotècnia NADAL MARTÍ (l’Olleria).

19:30
La Comissió de Festes, junt amb els festers i festeres majors i infantils visitaran les taules de postulació contra el càncer.

Tot seguit, es farà l’ofrena a Sant Bonaventura, que estarà oberta a tot el poble. En acabar l’acte, es dispararan XXI Salves i començarà la solemne processó en honor a Sant Bonaventura, el patró de Pedreguer.
El recorregut de la mateixa serà pels següents carrers: plaça Major – Ajuntament – Ample– Sant Joan – Clavell – Sant Antoni – Àngel– Devots – avinguda Alacant – Sol – plaça Santa Marta – Literat Azorín – Ajuntament – plaça Major.

La Comissió de Festes convida a tots els veïns i veïnes del poble a engalanar els carrers pels quals passarà la processó.

Finalment, es dispararà un fabulós castell de focs d’artifici des del carrer dels Fossarets a càrrec de la pirotècnia NADAL MARTÍ (l’Olleria).

00:30
Gran nit de ball a la plaça Major amb l’actuació de l’espectacular orquestra VALENCIA.

00:30
Concert al carrer Sant Roc amb l’actuació dels grups IMMENSUS, KOMFUSIÓ i LA TROCAMBA MATANUSCA, amb la col·laboració dels Pubs VERDOLAGA i QUATRE ESTACIONS.

Dissabte 16 Mare de Déu del Carme i Carrosses

08:00
Volteig general de campanes.
XV Entrada de bous de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer). A continuació, solta de vaques de la ramaderia LA PALOMA (Xaló).

11:00
Actuació de la banda suïssa LOS GAUGIS (Música típica del carnestoltes de Lucerna) als Pòrxens.

12:00
Missa solemne a la Residència de la Nostra Senyora del Carme, cantada pel COR SANT BONAVENTURA de Pedreguer.

12:00
XVI Entrada de bous de la ramaderia F. MACHANCOSES (Xest) i solta de vaques de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer).

18:30
GRAN DESFILADA DE CARROSSES I GRUPS A PEU per l’itinerari de costum. La desfilada estarà amenitzada per la colla de dolçainers i tabaleters ELS TRAGINERS i la BANDA DE MÚSICA de Pedreguer.

23:00
Gran nit de rock al pati del Col·legi L’Alfàs amb l’actuació dels grups SOZIEDAD ALKOHOLIKA, BERRI TXARRAK i EL ÚLTIMO KE ZIERRE.

00:30
XVII Entrada de bous de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer) i solta de vaques de la ramaderia F. MACHANCOSES (Xest).

Diumenge 17

08:30
Inscripció per a la IV baixada d’AUTOS LOCOS al carrer Sant Roc.

10:00
XVII Torneig de PETANCA al Parc del Patronat.
XVIII Torneig de BITLLES al Parc del Patronat.
IV Baixada d’inèrcia d’AUTOS LOCOS, que puntuarà per al Campionat de la Marina Alta.
El recorregut serà pels següents carrers: Ermita de Sant Blai – Passatge – Cid – Ermita – Ample – plaça Major – Mestre Serrano – Sant Roc.
NOTA: Per poder participar-hi s’hauran de seguir estrictament les normes i indicacions mencionades a les advertències.

13:00
Entrega de premis dels AUTOS LOCOS, PETANCA, BITLLES i PESCA. A continuació, hi haurà cervesa als Pòrxens patrocinada per DISTRIBUIDOR FRANCISCO TOMÀS (AMSTEL).

19:30
XVIII Entrada de bous Especial amb vint bous de la ramaderia F. MACHANCOSES (Xest) patrocinada per ROLSER S.A. A continuació, exhibició de la ramaderia BENAVENT (Quatretonda).

00:30
Gran nit de ball a la plaça Major amb l’actuació de l’orquestra LA GUARIDA.

En acabar l’orquestra, solta de vaques de la ramaderia ELS COVES (Pedreguer) fins ben entrada la matinada.